WebArchiv - archiv českého webu
Navštivte e-shop eblahoslav.cz

Třetí neděle po Velikonocích


POŠTA ccsh.cz     ADRESÁŘ ccsh.cz

VIII sněm CČSH


Odkazy

Diakonie a misie

ekumena

husinec

pension betlem

ubytovna

husitstvi

krestanska media
Statistiky

Den válečných veteránů

01.11.2014

DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ 11. 11. 2014 si připomíná Církev československá husitská (CČSH) v předvečer Dne v pondělí 10. listopadu 2014 v 17 hodin slavnostním shromážděním v Chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze.

Letos již posedmé připravuje CČSH slavnostní bohoslužbu u příležitosti Dne válečných veteránů. Tento Den, slavený vždy k výročí konce Velké války (I. světové války, ukončené příměřím dne 11. 11. 1918 v 11 hodin 11 minut) má připomínat hodnoty, které v době relativního míru a blahobytu bývají často podceňovány: statečnost a ochotu k oběti. Slavnost má být věnována lidem obětavým, kteří zemřeli ve službě, při plnění svých povinností, kdo zahynuli v boji, umírali za nás, abychom my mohli žít a lépe žít, hrdinům, jejich dědicům a potomkům. CČSH má za to, že naše vlast, tolik spjatá se všemi tragickými událostmi 20. století, takové připomínání velmi silně potřebuje. Pro tuto Církev (CČSH) má tento Den (11. 11.) ještě zvláštní význam jako úmrtní den studenta Jana Opletala, člena Církve (CČSH), zraněného při demonstraci 28. října 1939, jehož pohřeb 15. 11. 1939 přerostl v mohutnou manifestaci proti okupantům a posloužil jako záminka k nacistické represi vůči studentům s uzavřením českých vysokých škol 17. 11. 1939.

Církev (CČSH) chce touto cestou přispět k tomu, aby si význam tohoto Dne připustila i nejširší česká veřejnost. Proto věnuje Dnu válečných veteránů patřičnou pozornost, společně s představiteli státu, veřejnosti, politického a společenského života, Armády ČR (i s vojenskými kaplany), Policie ČR, Čs. obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, Hasičského záchranného sboru, České obce sokolské, Společnosti M. R. Štefánika, Masarykovy společnosti, Společnosti Edvarda Beneše a dalších. Ekumenický rozměr slavnosti bude zabezpečen účastí zástupců Ekumenické rady církví v ČR.Václav Drašnar publikováno: 30.09.2014 10:49 zobrazeno: 1187x