WebArchiv - archiv českého webu
Navštivte e-shop eblahoslav.cz

Třetí neděle po Velikonocích


POŠTA ccsh.cz     ADRESÁŘ ccsh.cz

VIII sněm CČSH


Odkazy

Diakonie a misie

ekumena

husinec

pension betlem

ubytovna

husitstvi

krestanska media
Statistiky

Povolební úvaha br. patriarchy

29.01.2018

Mohli jsme se jako občané zúčastnit přímých prezidentských voleb. Přicházeli jsme do volebních místností na nejrůznějších místech - do velkých budov v našich městech i do menších místností na vesnicích. V takové chvíli jsme si mohli uvědomit, že patříme k určitému národu, společnosti a konkrétnímu státu, jehož symbolem je státní vlajka, umístěná v prostoru volební místnosti.

         V celé předvolební kampani na prezidentský úřad se ukázal klíčový význam řeči a slova, důležitost schopnosti vést debatu a přesvědčit v rozhovoru o svých kvalitách a správných postojích a jednání. Politika je svým způsobem rétorikou a obor rétoriky se zrodil ve starověku právě také v politickém prostředí. Nestačí však jen zapůsobit převahou svých slov a na vše hned a pohotově odpovědět, ale je důležité ověření pravdivosti jednotlivých tvrzení a výroků. Hodnota slova a řeči je v jejich pravdivosti.

         Asi málokdo má možnost znát a setkat se osobně s kandidáty do funkce prezidenta, anebo jsou to jen kratší příležitostná setkání s občany. Jsme proto odkázáni na sdělovací prostředky, na to, co nám o nich řeknou a napíší druzí. Proto v posledu je rozhodování v přímé volbě motivováno naší důvěrou a vírou. V letošní prezidentské volbě se objevilo několik zajímavých kandidátů, nakonec byl vývěr ze dvou - našeho stávajícího prezidenta - zkušeného politika ing. Miloše Zemana a člověka vědy - prof. Jiřího Drahoše. Ačkoliv téměř polovina volících občanů měla jiný názor, ve svobodné přímé volbě potvrdil svou funkci i pro další období současný prezident.

         V čase 100. výročí našeho novodobého státu si přejeme, aby působení těch, kterým je svěřována důvěra lidí, napomáhalo k překlenutí prohlubujících se názorových rozdílů a k prospěchu celé naší společnosti. Aby svůj úřad nesli s pokorou, respektem k názoru druhých a k jejich důstojnosti, a takto užívali i svá slova.

         Přejeme-li si určité morální hodnoty zřetelně vidět na těch, kteří nás zastupují a reprezentují, pak je především my sami vnášejme do našich vztahů.

 

                                                                                             

                                                                                              Tomáš Butta

                                                                                              patriarcha

 

 

 Jana Krajčiříková

Jana Krajčiříková publikováno: 29.01.2018 10:35 zobrazeno: 645x