WebArchiv - archiv českého webu

Připomínka 17. listopadu v Praze-Vršovicích

17.11.2013

Připomínka 17. listopadu v Praze-Vršovicích

K připomínce letošního 17. listopadu si vršovická náboženská obec připravila hned několik akcí, na které bych Vás rád pozval. Od 15.00 hod. se v Husově sboru v Praze-Vršovicích uskuteční slavnostní bohoslužba k výročí Dne boje za svobodu a demokracii, kterou odslouží patriarcha ThDr. Tomáš Butta, ThD. Po skončení bohoslužby proběhne vernisáž výstavy „Církev československá (husitská) v protinacistickém odboji“ s úvodním slovem autora výstavy Mgr. Martina Jindry. Celý program bude zakončen v 19.00 hod koncertem Spirituál kvintetu (Divadlo MANA).  

Průřezová výstava celým obdobím nacistické okupace, kterou připravily Archiv pražské diecéze CČSH ve spolupráci s Náboženskou obcí CČSH Praha-Vršovice, je tvořena 16 graficky zdařilými a kreativně pojatými panely (autorem zpracování je vršovický farář Mgr. David Frýdl). Výstava například ukazuje účast našich duchovních a věřících v zahraničním odboji, při likvidaci R. Heydricha, či během Květnového povstání českého lidu. Návštěvníci se mohou rovněž více dozvědět o situaci naší církve po rozbití Československa, o životě našich duchovních za hradbami Malé pevnosti v Terezíně, nebo poznat osudy našich umučených duchovních.     

Před svou smrtí v Osvětimi napsala matka pravoslavného kaplana Vladimíra Petřka své nejstarší dceři, která byla pro pokročilé těhotenství ušetřena věznění: „Nediv se, že mám hlavu schýlenou bolestí, ale já tu hlavu zase zvednu a ponesu ji hodně vysoko za to, jakého mi Bůh dal syna.“ Věta plná bolesti a zároveň naděje je poděkováním za syna – kněze, prodchnutého duchem svého stavu, který nese tíhu bližních, jde s Kristem na Kalvárii a s láskou hledí na Krucifix. Stejná slova platí i pro duchovní a věřící Církve československé (husitské), kterým je výstava věnována. Každý z nich při svém působení v protinacistickém odboji zcela přirozeně počítal s oběťmi. Tito lidé ctili základní lidské hodnoty, které nemají pouze dočasnou platnost. Neuzavřeli se do svého „malého“ světa, nezůstali lhostejní k tomu, co se kolem nich dělo, ale aktivně nabídli sami sebe. Svoboda jejich oběti postavená proti totalitní moci je tak pro nás stále inspirací a výzvou.

Výstava a katalog vznikly díky finanční podpoře Náboženských obcí CČSH Praha-Vršovice a Praha-Vinohrady.

Martin Jindra

Info k vernisáži:

Bratři a sestry,

rád bych Vás všechny pozval na vernisáž výstavy o Církvi československé (husitské) v protinacistickém odboji, která se uskuteční 17. listopadu 2013.  Kdo by se chtěl o výstavě dozvědět více, může si tento čtvrtek 7. 11. 2013, v 16.00 hod. na Rádiu Proglas poslechnout dvacetiminutovou upoutávku. K výstavě se chystá rovněž katalog a je putovní, takže může být později vystavena i u Vás. Těšíme se na Vás. Martin Jindra

 Václav Drašnar publikováno: 04.11.2013 11:57 zobrazeno: 3306x


Pension Betlém        HITS        Ekumenická rada církví        Husitská teologická fakulta        Ekumenická akademie        Hus