WebArchiv - archiv českého webu

Bohoslužba vyslání vojenského kaplana Kamila Víchy

Bohoslužbě vyslání kněze ostravsko-opavské diecéze Kamila Víchy do služby v Armádě České republiky se konala 27.3. v 17.00 hodin v kostele sv. Jakuba Staršího ve Spálově.

Brno, Spálov: Do služby vojenského kaplana Armády České republiky (AČR) bude vyslán v úterý 27.3. v 17.00 hodin v kostele sv. Jakuba Staršího ve Spálově (farnost Odry) římskokatolický kněz Kamil Vícha (*1971). Bohoslužbě budou předsedat brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který je při České biskupské konferenci pověřený péčí o duchovní službu v armádě, a Joel Ruml místopředseda Ekumenické rady církví v České republice. Dále bude přítomen hlavní kaplan AČR Jan Kozler, další vojenští kaplani, představitelé místních církví a místní samosprávy.

Vojenský kaplan Kamil Vícha bude působit u 13. dělostřelecké brigády v Jincích na Příbramsku.

K 1.10.2006 ukončil svou službu v Armádě ČR Tomáš Holub (1967), historicky první vojenský kaplan AČR, který se v letech 1996-1997 účastnil zahraniční mise českých jednotek IFOR v Bosně a Hercegovině. Ve funkci hlavního kaplana AČR působil od roku 1998 do září 2006, kdy ho ve funkci vystřídal Jan Kozler (1976) z Církve československé husitské. Kozler byl prvním duchovním své církve vyslaným do služby vojenského kaplana AČR, a současně také nejmladším vojenským kaplanem u nás. Absolvoval základní vojenskou službu u Hradní stráže, kam v roce 2002 nastoupil do této funkce.

K 1.3. došlo rovněž k dalším dvěma změnám: vikářem vojenského vikariátu s republikovou působností se po Tomáši Holubovi stal Jaroslav Kníchal (1976), kněz z olomoucké arcidiecéze, a službu rektora vojenského kostela sv. Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech přijal po Holubovi Petr Svoboda (1967) z brněnské diecéze, který se nedávno vrátil z mise v Iráku.

V současné době pracuje v AČR osmnáct vojenských kaplanů, z toho dvanáct z Církve římskokatolické, dva z Církve československé husitské, tři z Českobratrské církve evangelické a jeden z Církve adventistů sedmého dne.

www.cirkev.czČBK - Martina Jandlová

Vladimíra Marková publikováno: 05.04.2007 10:48 zobrazeno: 3868x


Pension Betlém        HITS        Ekumenická rada církví        Husitská teologická fakulta        Ekumenická akademie        Hus