WebArchiv - archiv českého webu

Připomínka Dne válečných veteránů u sv. Mikuláše

10.11.2014

DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ 11. 11. 2014

si Církev československá husitská (CČSH) připomíná v předvečer Dne

v pondělí 10. listopadu 2014 v 17 hodin

slavnostním shromážděním v Chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí

v Praze

Letos již posedmé připravuje CČSH slavnostní bohoslužbu u příležitosti Dne válečných veteránů. Tento Den, slavený vždy k výročí konce Velké války (1. světové války, ukončené příměřím dne 11. 11. 1918 v 11 hodin 11 minut) má připomínat hodnoty, které v době relativního míru a blahobytu bývají často podceňovány: statečnost a ochotu k oběti. Slavnost je věnována lidem, kteří zemřeli ve službě, při plnění svých povinností, kdo zahynuli v boji, umírali za nás, abychom my mohli žít a lépe žít, hrdinům, jejich dědicům a potomkům. Domníváme se, že naše vlast, tolik spjatá se všemi tragickými událostmi 20. století, takové připomínání zvlášť silně potřebuje. Pro naši Církev (CČSH) je den 11. listopadu ještě významný tím, že je to úmrtní den studenta Jana Opletala, člena Církve (CČSH), zraněného při demonstraci 28. října 1939. Jeho pohřeb, konaný dne 15. listopadu 1939, přerostl v mohutnou manifestaci proti okupantům a posloužil jako záminka k nacistické represi vůči studentům, která vedla mj. k uzavření českých vysokých škol ke dni 17. listopadu 1939.

Doufáme, že touto cestou přispíváme k tomu, aby si význam Dne válečných veteránů uvědomila i nejširší česká veřejnost. Proto věnujeme Dnu válečných veteránů patřičnou pozornost, společně s představiteli státu, veřejnosti, politického a společenského života, Armády České republiky (i s vojenskými kaplany), Čs. obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu, Hasičského záchranného sboru, České obce sokolské, Společnosti M. R. Štefánika, Masarykovy společnosti, Společnosti E. Beneše ad. Ekumenický rozměr slavnosti bude zabezpečen účastí zástupců Ekumenické rady církví v ČR. 

Název akce: DEN VÁLEČNÝCH VETERÁNŮ (Novodobá tradice)

Kdy? Dne 10. 11. 2014 v 17 hodin (v předvečer Dne)

Kde? V Chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze

Pořádá Pražská diecéze Církve československé husitské (CČSH)

 

Kontakty:

Náboženská obec CČSH Praha 1 – Staré Město, tel.: 224 190 991

office@svmikulas.cz; www.svmikulas.cz

 

Pražská diecéze Církve československé husitské

tel.: 220 570 556

urad@ccshpraha.cz; www.ccshpraha.cz

 Václav Drašnar publikováno: 05.11.2014 03:33 zobrazeno: 2797x


Pension Betlém        HITS        Ekumenická rada církví        Husitská teologická fakulta        Ekumenická akademie        Hus