WebArchiv - archiv českého webu

Vzpomínka na oběti nehod

15.11.2015

Česko opět propojí vzpomínka na oběti nehod

 

V Praze, v Plzni a letos poprvé také v Olomouci budou o třetím listopadovém víkendu lidé vzpomínat na ty, kdo se nevrátili ze svých cest. Na neděli totiž připadá Světový den obětí dopravních nehod.

 

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, poděkovat pomáhajícím, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu a v letošním roce připadá na 15.11.

 

Poprvé si letos památku obětí nehod připomenou v Olomouci. Právě tam v 10 hodin řetězec začne mší v katedrále sv. Václava. Naváže na ni krátké setkání s odborníky na dané téma. „Tragické události na silnicích se staly běžnou součástí našeho života, pravidelně jsme ve zprávách informováni o neštěstích, nějak jsme si na ně zvykli, možná proto, že se nás zatím bezprostředně nedotýkají. Někoho už bohužel ano. Mezi našimi klienty jsou i Ti, kterým dopravní nehoda výrazně změnila život,“ říká Jana Haasová, vedoucí Střediska sv. Kryštofa pro krizovou pomoc a poradenství Charity Olomouc, které akci pořádá.

 

Od 11 hodin se pak v Praze uskuteční pietní akt u  Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově (za parkovištěm čerpací stanice Agip pod pěší lávkou přes dálnici z ulice Kloknerova). Organizují ho členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod.

 

Nedělní odpoledne bude patřit tradiční ekumenické Na památku obětí dopravních nehod v naší první dálniční kapli na D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu). Začíná v 15 hodin.

 

V předvečer Světového dne obětí dopravních nehod, v sobotu 14.11. od 15 do 18 hodin v komunitním centru Radostník (Koperníkova 41, Plzeň) zve sdružení Plzeňská zastávka na tvořivé odpoledne. Rodiny s dětmi mohou přijít malovat, plést prsty nebo zdobit svícny nebo společně omalovat lucernu, která následující den přiveze světlo na bohoslužbu v dálniční kapli.

 

„Vrátit čas nedokážeme. Vrátit životy neumíme. Ale můžeme při sobě stát, navzájem si pomáhat a vědět, že nikdy nejsme sami. Ani v těch nejhorších chvílích, kdy bolí i dýchat. Hodně věcí nemůžeme, ale být tu pro sebe navzájem, ano,“ říká spoluzakladatelka sdružení Plzeňská zastávka Mirka Šimková, která sama před šesti roky přišla při autonehodě o manžela.

 

„Jsme rádi, že počet mrtvých na silnicích v posledních letech klesá. Přesto se za každým jednotlivým číslem skrývá příběh rodin, kterým neštěstí zcela změnilo život. Proto považujeme za důležité oběti nehod stále připomínat,“ dodává místopředseda Českého sdružení dopravních nehod Stanislav Vondruška. 

 

Kontakty:

 

Stanislav Vondruška, České sdružení obětí dopravních nehod (mluvčí pražské akce) – mobil 604 166 173

Mirka Šimková, o.s. Plzeňská zastávka (mluvčí vzpomínkového odpoledne v Plzni) – mobil 724 520 398

Karel Šimr, farář Českobratrské církve evangelické v Chrástu a koordinátor Psychosociálního intervenčního týmu ČR  (mluvčí bohoslužby v dálniční kapli) – mobil 739 244 774

Jana Haasová, koordinátorka krizového týmu pro mimořádné události Charity Olomouc (mluvčí bohoslužby v Olomouci) – mobil 739 246 035
 
Plakát v příloze.

Přílohy:

jpgPlakátVáclav Drašnar publikováno: 09.11.2015 10:07 zobrazeno: 1298x


Pension Betlém        HITS        Ekumenická rada církví        Husitská teologická fakulta        Ekumenická akademie        Hus