WebArchiv - archiv českého webu

V Polsku interrupce úplně nezakáží. Jáhen Svobodné reformované církve navrhuje oddávání homosexuálů v kostele.

00.04.2007 Polští poslanci po bouřlivé diskuzi zamítli dva návrhy ultrakatolické Ligy polských rodin (LPR) na radikální změnu části ústavy, která se týká ochrany života od početí a znamenala by úplný zákaz interrupcí

Parlament neschválil ani dva prezidentské návrhy stanovící právní ochranu člověka od početí. LPR chce také prosadit zákaz rozvodů.
Návrhy ultrakatolické Ligy polských rodin (LPR) by vedly k úplnému zákazu interrupcí a vyloučily by možnost legalizace eutanazie, nezískaly ale potřebnou dvoutřetinovou podporu přítomných poslanců.
Další dva byly prezidentské návrhy, podle nichž "život podléhá od početí právní ochraně", ty by ale k úplnému zákazu interrupcí nevedly. Dokumentu však právníci a někteří poslanci vytýkali nepreciznost a nekonkrétnost. Protože někteří poslanci vládní strany Právo a spravedlnost nechtějí podpořit prezidentský návrh, rozhořel se uvnitř největší vládní strany spor.
O změně ústavy se diskutuje v Polsku několik měsíců. Návrh LPR, kvůli němuž by se musel změnit interrupční zákon a umělé přerušení těhotenství by bylo úplně zakázáno, rozdělil společnost. Již nyní přitom patří polský zákon o interrupcích k nejpřísnějším v Evropě.  

 

 

Homosexuálové by mohli být v Polsku oddáváni v kostele. Usiluje o to Szymon Niemiec, aktivista bojující za práva homosexuálů, který se stal jáhnem Svobodné reformované církve. Uvedl to deník Žycie Warszawy.

 

Polsko přitom patří k nejkonzervativnějším evropským národům. Svobodná reformovaná církev je zatím zaregistrována v Německu, Francii a Anglii a o registraci v Polsku požádá, až se pod žádost podepíše potřebný počet osob. Chce pak získávat především homosexuály z katolické církve.  ČBK

Lenka Nováková publikováno: 17.05.2007 12:27 zobrazeno: 4054x


Pension Betlém        HITS        Ekumenická rada církví        Husitská teologická fakulta        Ekumenická akademie        Hus