WebArchiv - archiv českého webu

Pozdrav k Noci kostelů 2018

09.05.2018

„…ponocovali kolem Božího domu" (2 Paralipomenon 9,27)

Trávit noc v blízkosti kostela nebo dokonce uvnitř kostela je zvláštní a neobyčejný zážitek. Zvláště když se zde navíc můžeme setkat s pestrým a nápaditým kulturním programem a s pohostinností místních křesťanů.

Právě toto mohou prožívat návštěvníci a účastníci oblíbené akce Noc kostelů. V tomto smyslu je případný zvolený biblický verš o nočním bdění v blízkosti jeruzalémského chrámu jako motto této akce v letošním roce.

Vážení návštěvníci a účastníci, přeji vám, aby vás jednotlivé vámi navštívené stavby zaujaly svou bohatou uměleckou výzdobou či naopak prostou jednoduchostí, aby vás program oslovil a mohli jste zakoušet pohostinnost. Ať vás vnitřně obohatí pohled do dávné historie i současného života věřících. Ať se před vámi otevře pohled ke světlu noční oblohy, ke kterému ukazují věže nespočtu kostelů.

V rámci akce Noc kostelů se každoročně otevírá stále více kostelů v zemích Evropy i u nás.

V letošním roce stého výročí našeho novodobého státu si můžeme uvědomovat, kolik nových církevních staveb bylo postaveno právě v prvních dvou desetiletích jeho trvání. Řadu z nich vybudovali věřící Církve československé husitské. Jsem rád, že se také kostely, sbory a modlitebny naší církve do této akce aktivně zapojují.

Děkuji všem, kteří akci připravují, kteří drží denní i noční stráž, otevírají dveře kostelů pro druhé a projevují vůči příchozím přátelskou pohostinnost. Přeji zdar této akci a rád přijímám záštitu.

Tomáš Butta

patriarcha Církve československé husitské

L. P. 2018

 

 

 Tomáš Butta, patriarcha

Oldřich Nováček publikováno: 09.05.2018 09:24 zobrazeno: 1099x


Pension Betlém        HITS        Ekumenická rada církví        Husitská teologická fakulta        Ekumenická akademie        Hus