WebArchiv - archiv českého webu

Modlitba za český stát u hrobky prezidenta E. Beneše

V místech spočinutí našeho pana prezidenta Edvarda Beneše a jeho manželky Hany chceme se nyní ztišit a k tobě se, Bože, obrátit s modlitbou.

Prosíme tě za svoji vlast a náš stát, u jehož počátků stáli kněžna Ludmila a její vnuk kníže Václav, kteří politickému vládnutí vtiskli hodnoty víry, lidskosti a služby druhým.

Děkujeme ti za představitele našeho státu, kteří na tyto hodnoty navazovali a jejich politické rozhodování a jednání z těchto hodnot vycházelo.

Myslíme na císaře a českého krále Karla IV., který povznesl naši zemi,

a na krále Jiřího z Poděbrad, který hájil pravdu Páně a usiloval o mírové vztahy v Evropě.

Myslíme s vděčností a respektem na prezidenty Tomáše G. Masaryka a Edvarda Beneše, kteří svým usilováním významně napomáhali k utváření našeho novodobého samostatného státu.

Připomínáme si všechny ty, kteří v dobách nesvobody a útisku v sobě neztráceli touhu po svobodě a spravedlnosti a obětovali pro svoji vlast i své životy.

Uvědomujeme si, jakou nesmírně obtížnou a dramatickou dobou procházel pan prezident Beneš se svým národem, avšak ani v nejtěžších chvílích neztrácel naději.

Prosíme tě, abychom ve své zemi – v přítomnosti i budoucnosti – dokázali v sobě rozvíjet dobré vlastnosti a schopnosti, projevovali znaky pravé lidskosti a nesli všechny obtíže a zkoušky s trpělivou nadějí.

Ať hledáme tvé království a spravedlnost.

O to tě prosíme ve jménu Ježíše Krista. Jeho modlitbou se takto spojujeme:

Otče náš…

 

Září L. P. 2021 Tomáš Butta, patriarcha

Marie Jandová publikováno: 02.09.2021 11:54 zobrazeno: 198x


Pension Betlém        HITS        Ekumenická rada církví        Husitská teologická fakulta        Ekumenická akademie        Hus