WebArchiv - archiv českého webu

Přímluvné modlitby při bohoslužbě s připomínkou Jana Želivského

Bože věčný a spravedlivý, před tvou tváří, myslíme na radikálního husitského kněze Jana Želivského, který je spojen s tímto krajem.

Jan Želivský byl kazatelem tvého slova.

Děkujeme ti, Bože, za Tvé slovo, které zcela neumlklo v žádné době, ale vždy znovu jsi mu dal povstat a zaznít s jasností a přesvědčivostí jako slovu života. Dej, aby i dnes kazatelé dokázali stavět před oči posluchačů tvého Syna Ježíše Krista a stával se autoritou církve, společnosti i našich životů. K tobě voláme: Kyrie eleison

Jan Želivský měl lásku ke své vlasti a ke své zemi.

Bože, děkujeme ti za svoji vlast a zemi, o kterou těžce bojovali naši předkové. Dopřej nám, abychom se zájmem a bez předsudků poznávali historii svého národa a své vlasti a míst, kde žijeme. Dej, abychom příklady tvých věrných svědků následovali a ze selhání a chyb druhých i vlastních se dokázali poučit. Dopřej nám, abychom v síle tvého Ducha dokázali vést zápas o tvou pravdu a tvé království, bránili svoji vlast a s Kristovou láskou přistupovali ke každému člověku. K tobě voláme: Kyrie eleison.

Jan Želivský žil v těžkých dobách plných napětí, konfliktů a války.

Bože děkujeme ti, že v Kristu se nám dáváš poznávat Knížete míru. Myslíme na lidi těžce zkoušené válkou i v naší době. Myslíme s bolestným soucitem na všechny ty, kteří ztratili své nejbližší, přišli o svůj domov i svůj majetek. 

Bože, ty jsi vládce pokoje a míru, prosíme tě, dávej světu mír a dopřej nám všem pravý a hluboký  pokoj, ve kterém mohou spočinout naše neklidná srdce. K tobě voláme: Kyrie eleison.

 

Duben L. P. 2022  Tomáš Butta, patriarcha

Marie Jandová publikováno: 13.04.2022 07:29 zobrazeno: 153x


Pension Betlém        HITS        Ekumenická rada církví        Husitská teologická fakulta        Ekumenická akademie        Hus